Vaikas nenori valytis dantų

Ką daryti, jei vaikas nenori valytis dantų

Mes visi žinome, kaip yra svarbu reguliariai ir teisingai valytis dantis. Tačiau tie, kas turi vaikų, dažnai susiduria su problema, kad vaikai kaip įmanydami vengia dantų valymo arba tai daro labai atsainiai. Tiesa yra ta, kad vaikams dažniausiai nerūpi nei kariesas, nei kitos dantų bei dantenų ligos, jie tiesiog nemėgsta, tingi, pamiršta, neturi laiko užsiimti reguliariu ir taisyklingu dantų valymu. Todėl kasdienis dantų valymas neretai tampa tikra kova vonioje ir iššūkiu visiems šeimos nariams, sukeliančiu daug streso ir neigiamų emocijų.

Tačiau prieš nuleidžiant rankas, prisiminkite, kad mes, suaugusieji, dantis valome metai iš metų. Tačiau jūsų vaikams – tai visiškai nauja gyvenimo patirtis. Kasdienis dantų valymas dar nėra tapęs vaikučių gyvenimo įpročiu – jie nėra prie to pripratę ir nejaučia tam poreikio. Žvelkite į pasaulį vaikų akimis – šiek tiek empatijos ir supratingumo padės jums neprarasti kantrybės.

Pagrindinės priežastys kodėl vaikai vengia dantų valymo

Galima išskirti keletą pagrindinių priežasčių, kodėl vaikai atsisako valytis dantis. Kaip jau minėta anksčiau, tai gali būti dėl to, kad jie nėra įpratę tai daryti reguliariai. Dantų valymas jiems gali asocijuotis su nemaloniu, nepatogiu procesu.

Nereikia pamiršti fakto, kad jaunesnio amžiaus vaikai nuolat patiria dantų dygimo ar kritimo procesus, todėl jų burna yra jautri sritis. Bandymas išvengti skausmo ir nepatogumo yra instinkstas. Būkite jautrūs ir atidūs, jei vaikas dėl skausmingos patirties neleidžia prisiliesti prie jo dantų.

Kovodami su jumis dėl dantų valymo, vaikai tokiu būdu gali bandyti įtvirtinti savo nepriklausomybę ir besiformuojančią asmenybę. Dėl šios priežasties, kai tik liepiate pražioti burną, kad galėtumėte išvalyti mažajam dantis, dažnai pasireiškia stiprios neigiamos emocinės reakcijos.

Įsidėmėkite – ankstyvas reguliarus ir teisingas dantų valymas padeda suformuoti tinkamus viso tolesnio gyvenimo higienos įgūdžius ir užtikrina gerą burnos sveikatą. Todėl labai svarbu pasitelkti visą išmonę ir kantrybę, kad vaikų dantys būtų valomi tinkamai ir kiekvieną dieną. Toliau pateiksime keletą smagių būdų, kaip to pasiekti.

Smagūs būdai kaip paskatinti vaikus valytis dantis

Naujas ir žaismingas vaikiškas dantų šepetėlis

Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo smulkmena, tačiau naujas gražus dantų šepetėlis gali lengvai paskatinti vaikutį valytis dantis. Daugybė gamintojų gamina dantų šepetėlius, skirtus mažiesiems. Ant jų gali būti pavaizduoti vaikų mylimi televizijos ar žaidimų personažai, be to, jų korpusas pritaikytas mažoms rankutėms. Pamaloninkite savo vaiką nauju draugu, skirtu dantukų valymui. Arba tiesiog pakeiskite turimą atsibodusį dantų šepetėlį naujos spalvos ar formos šepetėliu.

Kai kurie vaikai jaučiasi labiau motyvuoti valytis dantis, jei dantų šepetėlį parduotuvėje jie išsirenka patys. Paverskite naujo dantų šepetėlio įsigijimą smagiu kasmėnesiniu ritualu!

Galite netgi turėti keletą skirtingų formų ir spalvų šepetėlių vienu metu – dantų valymas kiekvieną kartą vis kitu šepetėliu padeda išlaikyti vaikų motyvaciją. Leiskite vaikučiui pačiam pasirinkti, kokiu dantų šepėtėliu jis tą dieną nori naudotis.

Leiskite vaikui pačiam išsirinkti dantų pastos skonį

Dauguma suaugusiųjų yra pripratę prie dantų pastos skonio ir netgi turi savo mėgstamiausią skonį. Suteikite savo vaikui galimybę išbandyti įvairius dantų pastų skonius (pirkite tik vaikiškas dantų pastas!) ir atrasti jo mėgstamiausią. Jei vaikutis skundžiasi, kad vaikiška dantų pasta jam neskani, išmėginkite kitą, kol atrasite tą pastą, kuri nebesukelia nusiskundimų. Prisiminkite, kad net tas pats skonis gali skirtis skirtingų gamintojų pastose – tad jūs turite tikrai daug daugiau pasirinkimų nei manėte ?

Net jei vaikas griežtai atsisako valytis dantis su dantų pasta, nes jam nepatinka neįprasti dantų pastos skoniai ir kvapai, valykite jam dantukus bent jau šlapiu šepetėliu – tai vis geriau nei nieko.

Valykitės dantis visi šeimos nariai kartu

visi valosi dantis

Leiskite vaikui stebėti, kaip jūs patys valotės savo dantis. O ypač motyvuoja, jei kartu valosi vyresni broliukai ir sesutės. Stenkitės palaikyti kuo pozityvesnę atmosferą, juokaukite tarpusavyje, pagirkite vieni kitus. Tegul dantų valymas tampa maloniu kasdieniu ritualu, sukeliančiu kuo daugiau teigiamų jausmų.

Kuo dažniau žaiskite – „valykite“ dantis lėlėms bei minkštiems žaisliukams. Kuo dažniau jūsų mažieji matys, kad dantis valosi visi šeimos nariai ir netgi jų mylimi žaisliukai, tuo maloniau jie ir patys imsis šios kasdienės veiklos.

Sukurkite apdovanojimų sistemą

Jau minėjome anksčiau, kad vaikams nelabai rūpi dantų ėduonis ir kitos ligos. Juos labiau motyvuoja dovanėlės ar kiti apdovanojimai, o ne būtinybė rūpintis gera burnos higiena. Todėl sugalvokite smagų apdovanojimą, pavyzdžiui, už gerą ir reguliarų dantų valymą per visą savaitę. Galima prigalvoti daugybę apdovanojimo būdų, ir kiekvienas tėvas žino, ką labiausiai mėgsta jų vaikučiai.

Populiarus metodas yra kalendorius su lipdukais. Užklijuokite auksinę žvaigždutę (ar kitą lipduką) kiekvieną kartą, kai ryte ir vakare yra išvalomi dantys. Kai jie surinks sutartą skaičių žvaigždučių iš eilės (ar nepraleis nei vienos dienos savaitėje), jie galės gauti mėgstamą saldumyną ar mažą naują žaisliuką.

Susiekite dantų valymą su mėgstama vakarine televizijos programa ar kitu vakariniu ritualu

Tai tarsi apdovanojimo sistema – susitarkite, kad jūs leisite žiūrėti mėgstamą televizijos laidelę ar filmuką tik tada, kai vaikas išsivalys dantukus. Arba jūs galite pasinaudoti laida ar filmu tam, kad atitrauktumėte dėmesį – tiesiog kol vaikas įsijautęs žiūri į ekraną, jūs tuo metu išvalykite jam dantis. Vėliau, kai jau mažylis pripras prie dantų valymo rutinos, jums bus lengviau jį prisikviesti į vonios kambarį kruopštesniam dantų valymui.

Labai svarbu išlaikyti kantrybę ir smagiais būdais skatinti vaikus valytis dantis, vietoj to, kad primygtinai ar piktai jį verstumėte tai daryti. Pasinaudojus šiais patarimais, net didžiausias užsispyrėlis anksčiau ar vėliau įpras reguliariai ir tinkamai valytis savo dantis!

Jei tik turite galimybę, pasitelkite į pagalbą išmaniuosius dantų priežiūros įrenginius

Visi vaikai dievina kompiuterinius ar mobiliuosius žaidimus, taigi, kodėl nepavertus dantų valymo smagiu interaktyviu žaidimu? Šiuolaikinės išmaniosios technologijos sparčiai žengia ir į dantų priežiūros sritį – įvairūs gamintojai kuria išmaniuosius dantų priežiūros šepetėlius (Phillips, Oral-B, kt.) ar specialius universalius laikiklius, pritaikomus visiems rankiniams dantų šepetėliams (Playbrush).

Šiuose įrenginiuose įdiegti judesio davikliai realiu laiku perduoda duomenis apie dantų valymo greitį, trukmę ir poziciją specialioms programėlėms mobiliuosiuose prietaisuose (pvz., išmaniuosiuose telefonuose), todėl dantų valymo įrenginys paverčiamas tarsi magišku žaidimų valdikliu. Specialiosios programėlės sukurtos taip, kad skatintų ir mokintų vaikus dantis valytis taisyklingai ir reguliariai, be to suteikia galimybę matyti dantų išvalymo kokybės statistiką bei varžytis su kitais pasaulio gyventojais. Todėl jei norite, kad jūsų vaikas su malonumu valytųsi dantis kasdien ne mažiau nei 2 minutes, padovanokite jam išmanųjį dantų priežiūros įrenginį.

išmanusis dantų priežiūros įrenginys

Pasidalinkite: