Vaikas bijo odontologų. Ką daryti?

Kodėl vaikas bijo vizito pas dantistą

Yra normalu šiek tiek jaudintis artėjant vizitui pas dantų gydytoją, ypač vaikams. Visgi, jei jūsų vaikas mirtinai bijo odotologo, o ašaros ir klyksmai ištinka dar besėdint laukiamajame, privalote į tai pažiūrėti rimtai ir imtis atitinkamų veiksmų, kad sumažintumėte šią problemą.

Kalbant apie vaikų patiriamas baimes, ne visi vaikai bijo dantisto. Kaip rodo statistika, vos 9 proc. jų kenčia panišką baimę dantų taisymui.  Nerimo lygis priklauso nuo amžiau ir lyties. Tyrimų duomenimis didesnę baimę jaučia jaunesnio amžiau vaikai, o ypač mergaitės. Drovūs, nesavarankiški vaikai bijo labiau, nei jų drąsūs ir smalsūs bendraamžiai.

Nemaloni, skausminga patirtis odontologo kabinete tik dar labiau sustiprina šią baimę. Tyrimai parodė, kad odontologijos klinikos personalo elgesys ir bendravimas su vaiku turi didžiausią įtaką patiriamam nerimo lygiui. Beje, odontologo baimė gali lydėti žmogų per visą jo gyvenimą, nepaisant vėliau patiriamų ir teigiamų patirčių. Tai reiškia, kad dantų gydytojai, kurie su vaiku elgiasi grubiai, bara, gąsdina ar sukelia skausmingus potyrius, visam gyvenimui gali suformuoti nevaldomą baimę, sukeliančią nemažai rūpesčių tiek pačiam pacientui, tiek jo tėvams. Tuo tarpu draugiškas registratūros personalas ir malonūs gydytojai gali ženkliai sumažinti vaikų nerimą ir netgi dantų gydymą paversti maloniu nuotykiu, kas leis greičiau ir sklandžiau sutvarkyti vaikų dantukus.

Kaip padėti vaikui sumažinti baimę odontologams

Mes, suaugusieji, visi suprantame, kaip yra svarbu tinkamai rūpintis burnos higiena ir dantų sveikata. Dėl šios priežasties privalome kaip įmanoma labiau padėti vaikui nugalėti odontologo baimę.

Vienas iš svarbiausių būdų – surasti gerą vaikų odontologą. Geras vaikų odontologas – tai ne tik savo srities gydytojas profesionalas, tačiau kartu ir šiltas, linksmas bei supratingas žmogus, kuris bus labai atidus jūsų vaikučiui.

Paprastai vaikų odontologo kabinetas ženkliai skiriasi nuo mums įprasto odontologo kabineto. Vietoj sterilios ir nuobodžios aplinkos, vaikų odontologiniai kabinetai dažniausiai pasitinka pacientus ryškiomis žaismingomis spalvomis,  nuotaikingais piešiniais ant sienų, video filmukais ar žaidimais. Tačiau svarbiausia, vaikų odontologai yra specialiai apmokyti kaip elgtis su vaikais, o ypač su tais, kurie kenčia panišką odontologų baimę.

Kitas būdas, kaip šiek tiek nuraminti vaiką artėjant vizitui pas odontologą, yra žaisti dantų gydytojus namuose. Naudodami dantų šepetėlį, kėdę ir veidrodėlį, vaidinkite dantų gydytojus ir pacientus, taip parodydami vaikui, ko galima tikėtis dantų gydytojo kabinete ir, kad čia nėra ko bijoti. Tačiau jokiu būdu garsiai „negręžkite“ ir nevaidinkite, kad skauda ?

Daugiau naudingų patarimų

Pradėkite reguliariai lankytis pas odontologą kuo jaunesniame amžiuje

Kuo anksčiau pradėsite su vaiku lankytis pas dantų gydytojus, tuo labiau jis pripras prie aplinkos ir procedūrų. Pradėti lankytis pas odontologą sulaukus metukų ar pradėjus dygti pirmiesiems dantukams yra tikrai šauni idėja.

Per daug nekalbėkite apie laukiančias procedūras

Ruošiantis vizitui pas odontologą, per daug smulkiai nepasakokite apie ten laukiančias procedūras. Per daug informacijos apie dantų taisymą (gręžimą, plombavimą) gali tik dar labiau sustiprinti nerimą.

Skaitykite knygeles apie dantis, jų priežiūrą ir apsilankymą pas odontologą

Kartu skaitant knygeles apie dantų taisymą ir vizitą pas odontologus, vaikutis nuotaikingu būdu įsisamonins, ko galimas tikėtis odontologo kabinete ir mokysis tinkamai rūpintis savo burnos higiena.

Pasitelkite atsipalaidavimo technikas

Tokie paprasti būdai, kaip gilus kvėpavimas ir raumenų atpalaidavimo pratimai sėdint priimamajame, gali ženkliai sumažinti nerimą ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Pasistenkite išlikti ramūs

Yra normalu, kad vaikutis odontologo kėdėje jaudinsis, verkšlens ir muistysis, tačiau jūs visuomet privalote išlikti ramūs ir kantrūs. Tai vienintelis būdas bent kažkiek nuraminti vaiką.

Girkite, o ne papirkinėkite

„Papirkinėjimas“ niekada tinkamai neveikia jokiomis aplinkybėmis. Ko nepasakysi apie pagyrimus ir pozityvų padrąsinimą. Jei vakutis tinkamai elgėsi odontologo kabinete, dosniai pagirkite jį ir pasidžiaukite, o jei visgi norite dar ir apdovanoti – tikrai pakaks lipdukų ar kokios kitos panašios smulkmenėlės.

Retkarčiais apsilankykite pas odontologą „be priežasties“

Retkarčiais užsukite pas odontologą be priežasties, tiesiog maloniai šnektelėti su personalu ar trumpam profilaktiniam patikrinimui („parodyti gydytojui šypseną ir gražius dantukus“ ?). Taip kitą kartą lengviau įtikinsite vaiką, kad nėra ko nerimauti laukiant vizito pas odontologą.

Neleiskite vaikui matyti, kaip jums taisomi dantys

Jei jūsų laukia rimtas dantų gydymas, lydimas nemalonių bei skausmingų pojūčių, geriau vaikutį palikite namie ir kartu nesiveskite jo į odontologo kabinetą. Jei vaikas pamatys kaip jūs kenčiate, tai sutraumuos jį visam gyvenimui ir bus žymiai sunkiau atsikratyti baimės dantų gydymui.

Mokinkite vaiką tinkamai rūpintis dantų sveikata

Vaikų smegenys yra kaip kempinė. Nuolat kartokite, kad dantistas yra pats geriausias jų dantukų draugas, o reguliarus apsilankymas pas odontologą padarys dantukus sveikais ir laimingais. Galiausiai tai taps įpročiu visam gyvenimui ir nebekels didelės baimės.

O kad dantukai mažiau gestų ir išvengtumėte nemalonių procedūrų odontologo kabinete, tinkamai juos prižiūrėkite. Kruopščiai ir reguliariai (2 kartus per dieną po 2 minutes) valykite dantis mažiems vaikučiams.  Vyresniems vaikams, kurie jau patys valosi savo dantis, rekomenduojame naudoti išmaniuosius dantų priežiūros įrenginius (tokius, kaip PLAYBRUSH ar kt.). Šių įrenginių specialios mobiliosios programėlės (žaidimai) moko vaikus teisingos dantų higienos, leidžia jiems pasijusti savo burnos šeimininkais ir herojais. Tokiu būdu dantų valymas tampa linksmu kasdieniu ritualu. O tėvai gali matyti dantų išvalymo kokybės statistiką ir reguliarumą, ir tokiu būdu subtiliai „kontroliuoti“ savo vaikus.

 

Pasidalinkite: